DJI Inspire2 X7 Standard Kit No license, standard controller
Drönarkit med X7 gimbal och Super 35 sensor
- Drönarpaket med X7 gimbal och 35mm sensor
- Professionell videokvalitet med 5.2k30 eller 4k60
- Dubbla redundanta batterier med värmeelement
Skillnaden mellan X7 Standard och X7 Advanced är att i X7 Advanced ingår CinemaDNG och Apple ProRes licenser
Fördelar
- Professionell videoplattform
- Super 35 sensor
- Dubbla batterier
- Spotlight och Profile
- Liveström
Zenmuse X7 gimbal
Zenmuse X7 passar utmärkt för dig som vill uppgradera ditt befintliga Inspire 2 paket. Här får du en gimbal med en 3-axelled, en egen dedikerad processor for att du som användare skall kunna styra kameran med extra precision men även chansen att spela in i 360°. Utöver detta så har den även tre vibrationsdämpande kulor i konstruktionen som gör att du även får en stabil och fin bild med längre objektiv.Professionella videoegenskaper
Med Inspire 2 får du tillgång till professionell videokvalitet med 6k30 eller 5.2k60 i h.264/h.265/CinemaDNG/CinemaDNG RAW/Apple ProRes när använder Inspire 2 tillsammans med DJI Zenmuse X7S. Den högupplösta videon spelas in på en DJI CINESSD disk med h.265 format samtidigt som en 1080p kopia kan sparas på minneskortet för förhandsgranskning.FPV kamera och fler sensorer
En First Person View kamera i fronten ger dig möjlighet att kontrollera din Inspire 2 även när du inte har visuell kontakt med den. Kameran i fronten låter dig använda ”tap to fly” funktionen genom att se terrängen framför drönaren medan huvudkameran kan fortsätta ha fokus på filmen och motivet. Fler sensorer, även uppåt, med 30 meter räckvidd gör det säkrare att flyga helikoptern i utrymmen som normalt är svårmanövrerade. Dessa sensorer används även när vid ”tap to fly” och ”smart return to home”, så att drönaren flyger automatiskt även om kontakten skulle brytas.
Spotlight, Profile och hög hastighet
Med Spotlight funktionen så låser du kameran vid ett motiv och systemet ser till att det befinner sig i bild medan du är fri att styra helikoptern som du vill. Med Profile aktiverat lägger sig Inspire 2 jämsides med motivet och filmar i profil och med en topphastighet på ca 93km/h hinner du med även de snabbare motiven.
Dubbla redundanta batterier med värmeelement
För hög driftsäkerhet är Inspire 2 utrustad med dubbla redundanta batterier och en flygtid på upp till 27 minuter. Ifall ett batteri skulle fela så tar det andra över så drönaren säkert kan återvända till marken. Inspire 2 är även utrustat med inbyggda värmeelement för att säkerhetsställa drift under kalla (-20°C) förhållanden, då temperaturen gör att batteriers prestanda försämras avsevärt.
Trådlös kontroll med störa möjligheter
Med DJI Lightbridge kan du styra din Inspire 2 från ett avstånd av 7km i optimala förhållanden och drönaren kan leverera en liveström i upp till 1080p bildkvallitet till handkontrollen. Med stöd för två handkontroller kan piloten får en liveströmmad video ifrån drönarens FPV kamera för att ha maximal kontroll på flygningen under tiden kameran kontrolleras av kameraoperatören med sin egen handkontroll. Med Broadcast-mode kan du livesända en 1080i50/720p60 videoström via handkontrollen och sedan direkt ut på webben eller tv-nätet.Levereras med
- 1x DJI Inspire 2
- 1x Zenmuse X7 + 16mm MFT F/2.8 objektiv
- 1x fjärrkontroll
- 4x propeller par
- 2x tb50 batteri
- 1x batteriladdare
- 1x laddarhub
- 1x elkabel
- 1x usb-a till usb-a kabel
- 1x microsd 16gb
- 1x kalibreringsplatta
- 3x gimbal dämpare
- 1x propellermonteringsplatta
- 1x transportväska
- 4x batteri isolering
- Manual