Kase Revolution Ring 67-82mm
Använd 82mm filter på objektiv med 67–82mm i filterdiamerter
- Adapterring 67 till 82 mm
- Snabb montering för filter
- Universal passform för fler objektiv
Kase Revolution Ring är en flexibel filteradapter för objektiv med filtergänga från 67 till 82 mm. Den smarta konstruktionen gör att samma adapter kan användas på flera objektiv och tillsammans med både runda och fyrkantiga filtersystem – ett smidigt val för dig som vill minska antalet adapterringar i kameraväskan.
Fördelar
- Passar objektiv med 67–82 mm filtergänga
- En adapter för flera olika objektiv
- Kompatibel med både runda och fyrkantiga filter
- Fyra fästpunkter ger stabil montering
- Cirkulär öppning utformad för att minska risken för vinjettering
En adapter för flera objektiv
Revolution Ring är konstruerad för objektiv med filtergängor mellan 67 och 82 mm. Det gör det enklare att använda samma filtersystem med flera objektiv utan att behöva byta mellan flera separata adapterringar.
Snabb och stabil montering
Den motsatta pressmekanismen gör adaptern enkel att montera och ta bort. Fyra fästpunkter hjälper samtidigt till att hålla adaptern stabilt centrerad runt objektivet.
För både runda och fyrkantiga filter
Adaptern kan användas tillsammans med både runda och fyrkantiga filtersystem, vilket ger större flexibilitet när du fotograferar med exempelvis ND-, polarisations- eller effektfilter.
Utformad för att minska vinjettering
Den stora cirkulära öppningen ger gott om utrymme framför objektivet och är utformad för att minska risken för att adaptern syns i bild, även när du arbetar med vidvinkelobjektiv.
Robust konstruktion
Revolution Ring har en gedigen konstruktion för återkommande användning och ger en praktisk lösning för fotografer som använder flera objektiv tillsammans med samma filtersystem.
Levereras med
- Kase Revolution Ring 67-82mm