Fotografera allt i från detaljrika makrobilder till häpnandsväckande ögonblicksbilder – vidga din kreativet med Nikon Nikkor Z MC 50mm f/2,8. 50mm är en av de mest populära brännvidderna för dig som gillar att kunna använda ditt objektiv till flera olika användningsområden, både makro, lifestyle och porträtt. Du får en snabb, tyst och pålitilig autofokus, perfekt för fotografering och filmning. Du kan fotografera närbilder (makro) på ett avstånd på bara 16cm och med en avbildningskala 1:1.
Fördelar
- Objektiv med flera användningsområden – makro-, lifestyle-, vardags- och portättbilder
- Snabb, tyst och pålitlig autofokus ger dig bilder i fokus
- Minsta avstånd på bara 16cm och med en avbildningskala 1:1
- Objektivet har en fluorbeläggning som skyddar objektivets frontlins – enkelt att torka av
Ljusstark makroobjektiv ger kreativa möjligheter
Bländaren låter dig använda objektivet i sämre ljusförhålladen, som inomhus eller på kvällen. Kamerans inbyggda bildstabilisering ger dig också stabilisering för att motverka oskärpa på grund av kameraskakningar.
Tyst och snabb autofokus
Nikon Nikkor Z MC 50mm f/2,8 ger dig ett minsta fokusavstånd på bara 0,16 m, vilket ger ett maximalt reproduktionsförhållande på 1,0 vilket ger en naturtrogna bilder av ditt objekt.
Levereras med
- Nikkor Z MC 50mm f/2,8
- LC-46B objektivlock (främre lock)
- LF-N1 objektivlock (bakre lock)
- HN-41 motljusskydd
- CL-C1 objektivväska