Nikon Nikkor Z 28-135mm f/4 PZ
Kraftfullt objektiv för film med 8K-kvalitet och intuitiv zoom
- Optimalt för 8K-film
- Exakt motorzoom för smidig kontroll
- Effektiv antireflexbehandling
Nikkor Z 28-135mm f/4 PZ har utformats för att vara något alldeles särskilt och är ett riktigt kraftpaket för film. Optiken har utformats för att ge 8K-filmer direkt från kameran, vilket ger fler möjligheter för alla som filmar ensamma eller i små team.
Fördelar
- Optimalt för 8K-film och flexibel 4K-utdata
- Exakt motorzoom för smidig kontroll utan extern enhet
- Effektiv antireflexbehandling för skarpa bilder utan överstrålning
- Ergonomisk design med anpassningsbara ringar för filmfotografen
- Stabil och gimbal-vänlig med lätt vikt för smidig användning
- Linjär fokusering för exakt och repeterbar manuell justering
Särskilt filmobjektiv med Z-fattning
Med sin imponerande återgivningsförmåga kan objektivet Nikkor Z 28-135mm f/4 PZ producera högupplösta 8K-filmer som ger stor flexibilitet vid beskärning i efterproduktion, samt utdata i 4K. Det mångsidiga brännviddsintervallet gör det lätt att hantera både vidvinkelbilder och närbilder, medan den smidiga motorzoomen gör att du snabbt kan komponera bilder när du är på språng. Ett minsta fokusavstånd på 0,34 m från 28 mm till 50 mm och 0,57 m vid 135 mm är en trevlig utökning av dina kreativa alternativ.
Optisk konstruktion särskilt anpassad för film
Den komplexa optiska konstruktionen består av 18 element i 13 grupper och minimerar förvrängning på alla fotograferingsavstånd. Du får bästa möjliga antireflexprestanda tack vare meso-amorf beläggning som avsevärt minskar oönskade ghost-effekter och linsöverstrålning som orsakas av starka ljuskällor. Filmerna blir anmärkningsvärt klara, även om du fotograferar i starkt solljus eller studiobelysning.
Intuitiv hantering för filmfotografer
Den gula ringen visar att det här är ett filmobjektiv med Z-fattning, som tack vare Nikons berömda ergonomi ger bekväm hantering. Fokus-, zoom- och inställningsringarna är anpassningsbara och tack vare att de har olika räffling är det lätt att känna igen dem utan att titta. Zoomreglaget är placerat för att göra det lätt att använda kameran i midje- eller axelhöjd, och den strukturerade ytan förhindrar att fingrarna glider.
Stöd för mattboxar och enheter för följande fokus
Objektivet Nikkor Z 28-135mm f/4 PZ är kompatibelt med en mängd olika burar och fästen och har en form som gör det lätt att montera i en mattbox. Fokusringen har en utväxling på 0,8 m så att du kan använda standardsystem för följande fokus. Det medföljande rektangulära motljusskyddet har en lucka som justerar filtren så att du kan fortsätta använda de 95 mm-filter du redan har.
Levereras med
- Nikon Nikkor Z 28-135mm f/4 PZ
- Främre objektivlock LC-95B
- Bakre objektivlock LF-N1
- Motljusskydd HB-116
- Objektivväska CL-C5