Sigma CINE 24-35mm T2.2 FF EF-mount
CINE 24-35mm T2.2 FF EF-mount
- Frontdiameter på 95 mm är standard genom hela Sigma CINE-serien.
- Standardiserad kugghjulsposition gör det lätt att växla objektiv med followfocus och/eller zoommotor monterad.
- 0.8M Gear Pitch standard säkerställer kompatibilitet med externa tillbehör.
Sigma 24-35mm T2.2 FF
Sigma 24-35mm T2.2 FF har en optisk prestanda som är så pass hög att objektivet är redo för framtida högupplösta format såsom 6K-8K. Objektivet öppnar upp fler möjligheter för dig som filmar eftersom det är optimerat för digitala filmkamerors bildsensorer, större än Super 35. Du får ett zoomobjektiv som levererar hög bildkvalitet i en kompakt design.
- Kompakt, lätt och robust filmobjektiv
- Ljusstarkt med snygg bakgrundsoskärpa
- Damm- och stänksäkert - gjort av 100% metall
- Fokusrotationsvinkel på 180°
Hög bildkvalitet och optisk prestanda
Vidvinkelobjektivet har ett zoomomfång på 24-35mm med största bländare på T2,2 genom hela zoomomfånget och levererar skärpa i kombination med en riktigt snygg bokeh. Det är utformat för att uppfylla Sigmas CCI-standard och levererar färgbalans tillsammans med upplösning av hög klass. Linsen har konstruerats för att minimera ljusslöjor och spökbilder samt öka kontrasten i motljus.
Vädertätat och robust
Med en kompakt och lätt design håller objektivet vikten och storleken till ett minimum. Objektivet har en robust konstruktion som är både damm- och stänksäker vilket gör att du kan använda det även under tuffa väderförhållanden. Kroppen är gjord av 100% metall för att klara påfrestningar och hålla länge.
Filmobjektiv
Objektivet har tandade ringar och är anpassat att kunna användas med follow-focus samt en mjukgående steglös bländarinställning. Ringarna har ljuddämpats för så tyst drift som möjligt. Med en fokusrotationsvinkel på 180° får du extremt hög precision på fokuseringen.