Sigma 135mm f/1,8 DG HSM Art till Canon
135mm f/1,8 DG HSM Art till Canon
- Porträtt-tele ger komprimerad och rejält suddig bakgrund.
- Tyst och snabb autofokus med HSM-motor.
- Hög optisk kvalitet med FLD och SDL-linser.
Sigma 135mm f/1,8 DG HSM Art
Med en brännvidd på 135mm och en maximal bländare på f/1,8 har du möjlighet att producera extremt kort skäpedjup och fotografera i svåra ljusförhållanden. Optiken lämpar sig för utmärkt för porträtt och scener där du verkligen vill isolera motivet mot bakgrunden.
Fördelar:
- Hög ljusstyrka
- Snabb Autofokus
- SLD och FLD-linser
Hög ljusstyrka
Den höga ljusstyrkan på f/1,8 tillsammans med en brännvidd i den kortare teleklassen ger dig möjlighet att verkligen isolera ditt motiv med kort skärpedjup. Givetvis hjälper den höga ljusstyrkan dig att ta bilder med kort slutartid även vid sämre ljusförhållanden.
Snabb Autofokus
Med en kraftfull HSM-motor med stark utväxling ger Sigma 135/1,8 dig en snabb och precis autofokus även med dom tunga linselementen. Optiken har även en fokusbegränsare för att motverka jagande fokus.
FLD och SLD-linser
Två stycken FLD Low Dispersion och två Super Low Dispertion linselement reduceras färgavvikelser i linsen, så du kan få ut maximal bildkvalitet även vid f/1,8.