Sigma 50-120mm f/2,8 DC OS Contemporary Canon RF-S
Kompakt zoomobjektiv med hög ljusstyrka
- Ljusstark telezoom
- Snabb autofokus
- Lätt och kompakt
Sigma 50-120mm F2.8 DC OS | Contemporary är ett kompakt telezoomobjektiv för APS-C som kombinerar konstant f/2,8 med hög optisk kvalitet. Du får en flexibel brännvidd för porträtt, produktbilder och video i ett lätt format som är enkelt att ta med.
Fördelar
- Kompakt och lätt konstruktion
- Konstant ljusstark bländare f/2,8
- Snabb autofokus med HLA-motor
- Hög kontrast över hela bilden
- Mjuk bakgrund och kompression
- Minimerad focus breathing
Kompakt telezoom
Brännvidden motsvarar cirka 75–180mm i APS-C format och ger stor flexibilitet i ett objektiv. Trots den långa räckvidden är konstruktionen endast 99mm lång och väger 390g. Det gör objektivet lätt att bära under resor, porträttfotografering och andra situationer där låg vikt är viktig.
Ljusstark optik
Den konstanta bländaren f/2,8 ger jämn ljusstyrka genom hela zoomomfånget och underlättar fotografering i svagare ljus. Kombinationen av teleperspektiv och stor bländare skapar mjuk bakgrund och tydlig separation mellan motiv och omgivning. Perspektivkompressionen passar även för produktbilder med ett lugnt och kontrollerat uttryck.
Stabil bild och snabb fokus
En HLA-linjärmotor driver autofokusen snabbt och följsamt för både stillbilder och film.
För foto och video
Den optiska konstruktionen använder FLD-, SLD- och asfäriska linselement för hög kontrast från centrum till bildkant. Fokus breathing är minimerad, vilket hjälper dig att behålla kompositionen vid fokusering under videoinspelning. Ett avskalat reglageupplägg gör objektivet enkelt att hantera i det dagliga arbetet.
Levereras med
- Sigma 50-120 f/2,8 DC OS Contemporary
- Främre objektivskydd LCF-55 IV
- Bakre objektivskydd LCR III
- Motljusskydd LH585-01
- Skyddspåse