- Startsidan
- Nyhetslanseringar
- Nyhet! Leica SL3-P och nya SL-objektiv
2026-06-24
Nyhet! Leica SL3-P och nya SL-objektiv
Leica vidareutvecklar SL-systemet med fokus på framtidens behov och presenterar Leica SL3-P, varumärkets hittills mest kompletta fullformatkamera, tillsammans med de innovativa objektiven Summilux-SL 1:1,4/50 ASPH. och APO-Macro-Elmarit-SL 1:2,8/100. SL3-P är utvecklad med ny avancerad teknik för att möta framtidens behov. Resultatet är ett omfattande system i fullformat som uppfyller de högsta kraven inom foto och film.
Nya Leica SL3-P
Leica vidareutvecklar SL-systemet med fokus på framtidens behov och presenterar Leica SL3-P, varumärkets hittills mest kompletta fullformatkamera. De mest centrala komponenterna i SL3-P är den nya sensorn och det nya hybridautofokussystemet.
BSI-fullformatssensorn med 44 megapixlar erbjuder inte bara en hög upplösning utan även en utmärkt bilddynamik. Med det dynamiska omfånget på upp till 14 bländarsteg återges även de minsta nyansskillnaderna.
Multishot-läget med upp till 176 megapixlar ger bilderna en extremt hög upplösning och detaljer som framträder med stor skärpa. ISO-intervallet på 50 till 200 000 garanterar en hög bildkvalitet samt flexibilitet även i krävande ljusförhållanden. Det nya hybridautofokussystemet kombinerar fördelarna med tre fokustekniker: fasdetektering (PDAF), objektdetektering (Object Detection AF) och kontrastdetektering (Contrast Detection AF) för en snabb, precis och pålitlig fokusering.
Med en seriebildshastighet på upp till 40 bilder per sekund med full autofokusfunktion, förbättrad spårningsprestanda med 819 autofokuspunkter och intelligent motivigenkänning hanterar SL3-P även motiv som är dynamiska.
SL3-P kommer även i tre kit, med de populära objektiven Vario 28-70mm, Vario 24-70mm samt dubbelkitet 24-70mm och 70-200mm.
Nya Summilux-SL 1:1,4/50 ASPH
Leica SL-systemet består inte bara av kapacitetsstarka kameror utan också av objektiv med mycket hög optisk kvalitet. Summilux-SL 1:1,4/50 ASPH har ljusstyrkan 1:1,4 och är världens mest kompakta autofokusobjektiv med denna brännvidd – ett tydligt uttryck för Leicas innovationskraft inom optiktillverkning. Den stora bländaröppningen gör det möjligt att fånga ögonblick i krävande ljusförhållanden med högsta kvalitet, med tydlig motivseparering och mjuk, naturlig bokeh.
Nya APO-Macro-Elmarit-SL 1:2,8/100
Leica APO-Macro-Elmarit-R 1:2,8/100 lanserades 1987 och räknas som en milstolpe inom optisk ingenjörskonst. Nya APO-Macro-Elmarit-SL 1:2,8/100 är Leicas hyllning till det klassiska objektivet. Precis som sin förebild imponerar makroobjektivet för SL-systemet med apokromatisk korrigering som ger högsta bildkvalitet ända ut i bildens ytterområden.
Med ett minsta fokusavstånd på endast 30 cm och en maximal förstoringsgrad på 1:1 återger objektivet detaljer som är osynliga för blotta ögat och det fungerar även utmärkt som teleobjektiv för porträttfotografering.